İade Şartları

 

Nasıl iade edebilirim ?

 

 Genel olarak satın aldığınız ürünleri tahrip etmeden, satılabilirliğini bozmadan

- Fatura tarihinden itibaren yedi ( 7 ) günlük süre içinde neden belirtmeksizin iade edebilirsiniz.
 
- Fatura tarihinden itibaren otuz ( 30 ) günlük süre içersinide oluşabilecek tüm problemlerden dolayı iade edebilirsiniz
 

İade şartları nelerdir?
 
İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerde tam olması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmeyecektir.

- Ürünün faturası, 
- İade formu, (Müşteri temsilcimizden temin edebilirsiniz)
- 7 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı,

Ürünün eksiksiz ve hasarsız olarak tarafımıza ulaşması gerekmektedir.
 
Teknik servisimize gelen ürünlerin iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, muhasebe departmanına iletilecektir.

Fatura tutarı, taşıma bedeli düşüldükten sonra tarafınıza iade edilecektir. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın inisiyatifindedir. Kredi kartına yapılan iadeler en geç 1 ila 3 hafta içerisinde, havale ile yapılan ödemeler ise en geç 1 hafta içerisinde hesabanıza yansımaktadır.
 
 
Hasarlı ürün iade şartları nelerdir?

Satışa sunduğumuz tüm ürünler, kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken hasar kontrolünden geçer. Dolayısıyla, hiçbir ürünün hasarlı olarak gönderilme olasılığı yoktur. Buna rağmen taşıma sırasında düşürülmesi veya hatalı yüklenmesi nedeniyle hasar oluşabilir.

Hasarlı ürün; taşıma sırasında hasar almış , kırılmış , darbe almış ya da işlevselliği bozulmuş ürünlerdir. Taşıma hizmeti alınarak taşınan ürünler sigortalıdır. Taşıma esnasında oluşan hasarlar garanti kapsamı içindedir. Ancak taşıma hasarlarını Sehpacim ’ın taşıma hizmeti aldığı ilgili firmalara yansıtabilmesi için, müşterinin bu durumu ürünü teslim alma anında fotoğraflarını çekerek , ayrıca kargo firması formlarını kullanarak hasar tespit tutanağı tutulmasını sağlayarak, hasar durumunu belgelendirmesi gerekmektedir.
 
Hasar Tespit Tutanağı hazırlanırken, kargo görevlisinin tutanağa yazdığı açıklamalara dikkat edin. Örneğin; “Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır.” gibi bir açıklama, ürünün taşınma sırasında zarar görmediği şeklinde yorumlanır ve değişim talebiniz sırasında sorun yaşamanıza neden olur.
 
• Hasarlı gelen ürünle ilgili tam ve doğru kelimelerle tutanak tutması için görevliyi uyarın. “Ürün teslim edildiğinde kontrol edildi ve hasarlı olduğu görüldü.” gibi bir açıklamanın yer aldığı tutanak, ürün iade yada değişim işleminizi hızlandıracaktır.
 
• Sipariş tesliminden sonra fark ettiğiniz hasar durumunda, aynı gün ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlamalarını istemeniz gerekir.

Müşteri bu tutanağı, iade formunu ve resimleri, e-mail yolu ile teknikservis@sehpacim.com Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   bildirmelidir.

Sehpacim bu noktadan itibaren hasarın tazmini için işlemlere başlayacak olup maksimum 15 gün içerisinde sorun çözülecektir.Hasarın tazmini gerek komple ürün değişimi, gerekse parça değişimi kalite departmanı onayı ile ilgili prosedür doğrultusunda gerçekleştirilir.

 
İade ve Değişim Kabul Edilmeyen Durumlar
 

Aşağıdaki durumlarda ürün iade ve değişim talebinizi kabul edemiyoruz.

   - İade etmek istediğiniz ürünün orijinal kutusu ve ambalajı bozulmuşa veya kayıpsa, 

    - İade etmek istediğiniz ürün kargodan kaynaklı hasar almış ve hasar tespit tutanağı tutulmadıysa,

    - Demonte olarak satılan ürünün montajı yapılmışsa,

    - Ürün özel siparişle üretilip size gönderilmişse,

   - Siparişinize ait faturanın aslı, iade edilmek istenen ürünle birlikte gönderilmemişse. Fatura firma adına kesilmiş ise iade faturası gerekmektedir.

 
Nasıl iade edeceğim?
 
Ürünü tarafımıza göndermeden önce iade talebinizi info@sehpacim.com adesine veya müşteri temsilcimize bildirmeniz gerekmektedir.

Teknik servis departmanımız tarafından iade ile ilgili gönderim onayının size iletilmesinden sonra lütfen iade formunu doldurarak ürünü Kargo ile tarafımıza gönderiniz.
 
Onay bilgisi size telefon veya mail yoluyla bildirilecektir. Kargo ile yaptığınız gönderimlerde sizden herhangi bir kargo ücreti alınmayacaktır.
 
Anlaşmalı Kargo firmalarımız dışındaki diğer kargo firmaları ile yapılan gönderilerin ücreti gönderen kişiye aittir.
 
 

 Hacked by BEN BT